środa, 2 kwietnia 2014

Błąd w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku – co dalej?

Całkiem niedawno jeden z moich klientów  zwrócił się o pomoc w sprawie spadkowej. Kilka lat po śmierci mamy wystąpił do Sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Sprawa nie była skomplikowana dziedzicznie odbyło się na mocy ustawy, nie było sporu co do kręgu spadkobierców, więc postępowanie przebiegło szybko i sprawnie.  Klient nie był obecny na rozprawie, na której postanowienie wydano. Jakież zdziwienie Klienta wzbudziło, gdy otrzymał odpis postanowienia. W treści postanowienia Sąd wskazał, że spadkodawczyni zmarła w dniu 21 lutego 2009 roku, a nie w dniu 21 lutego 2008 roku, jak to było w istocie. 

Sąd się ewidentnie pomylił – czy można coś w tej sytuacji zrobić?


Można. Należy bezzwłocznie złożyć wniosek o sprostowanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.


Trochę teorii:

Podstawę prawną wniosku stanowi art. 350 § 1 k.p.c., który znajduje zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym na podstawie art. 13 § 2 k.p.c.  

Sprostowanie ma na celu „usunięcie niezgodności pomiędzy rzeczywistą wolą i wiedzą sądu, a ich wyrażeniem na piśmie[1]

Sprostowaniu podlegają: niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. „Oczywistość“ wyznacza granicę dopuszczalności sprostowania. W żadnym wypadku nie może ono prowadzić do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia.[2] Jeżeli sąd się nie zgodzi z wnioskiem (uzna go za bezzasadny) to go oddali. Błędy merytoryczne podlegają bowiem kontroli w ramach postępowania odwoławczego.


Sprostowanie następuje z urzędu (czyli z inicjatywy sądu) albo na wniosek strony[3]

I trochę praktyki:
  • wniosek o sprostowanie można złożyć w każdym czasie do sądu, który kwestionowane orzeczenie wydał;
  • wniosek o sprostowanie, podobnie jak każde pismo składane do sądu, powinien zawierać elementy pisma procesowego (o nich mowa w art. 126 k.p.c.)
  • jeżeli wnosimy o jednoczesne doręczenie odpisu orzeczenia należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty; 

Wzmiankę o sprostowaniu umieszcza się na oryginale orzeczenia, a na żądanie stron także na udzielonych im wypisach. Nowe odpisy i wypisy powinny być zredagowane w brzmieniu uwzględniającym postanowienie o sprostowaniu.



[1] Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 13 czerwca 2013 r. (V CZ 28/13)
[2] Op.cit. oraz powołane w nim orzeczenia postanowienia Sądu Najwyższego.
[3]  Dopuszczalność nie wynika wprost z przepisu, ale jest bezsporna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz