wtorek, 3 czerwca 2014

Temat Miesiąca: A ile to kosztuje?

Jeżeli zastanawiałeś się kiedyś czy wystąpić z powództwem do sądu i nie jesteś tzw. profesjonalnym pełnomocnikiem to na pewno zadałeś sobie podstawowe pytanie: 
a ile tak w zasadzie to będzie kosztowało? 

Wbrew pokutującemu stanowisku sprawy z zakresu prawa pracy nie są bezpłatne (sic!). Ładnych kilka lat temu uchylono przepis, który stanowił, że pracownik dochodzący roszczeń z zakresu prawa pracy nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych.[1] 

Obecnie stan prawny przedstawia się następująco[2]:

 „1. W sprawach z zakresu prawa pracy pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Jednakże w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50 000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych opłatę stosunkową. 2. Pracownik i pracodawca uiszczają opłatę podstawową od pism podlegających opłacie wymienionych w ust. 1, także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.”  

Co to znaczy? 

W sprawach pracowniczej możemy być zobowiązani do uiszczenia jednej trzech rodzajów opłat:
  • opłaty podstawowej 
  • opłaty stosunkowej
  • opłaty stałej


Kalkulując koszty postępowania sądowego trzeba pamiętać o Kosztach Zastępstwa Procesowego w Sprawach Pracowniczych, które stanowią odrębną kategorię.    


[1] Był to art. 463 kodeksu postępowania cywilnego
[2]
Art. 35 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz